Karmniki. Słowo to zna chyba każdy. Jednak mimo, że każdy doskonale wie, czym jest karmnik. To nic innego jak prosta platforma o nieskomplikowanej konstrukcji. Najczęściej wykonuje się ją z drewna. Nie znajdziemy przy niej ścian. Zazwyczaj karmniki znajdują się na około dwóch metrach wysokości, na palu który wbity w ziemię. Takie właśnie karmniki są najbardziej popularne i najbardziej znane nam – Polakom. Innym rodzajem karmnika są pionowe, przeźroczyste tuby, które posiadają otwory. Przez te właśnie otworki ptaki wyciągają sobie nasionka. W miarę tego, jak ptaki wyjadają swoje pożywienie, zawartość sama przechodzi na dół. Najczęściej te tuby wykonywane są z surowców wtórnych.
Innym rodzajem karmnika jest siatka, która wisi. Wypełnia się ją ziarnami lub na przykład orzechami. Często albo są one sypkie, albo zlepione tłuszczem w kulkę. Inny rodzaj karmniku to karmnik w kształcie dzwonu. Może być wykonany z doniczki, którą zawiesza się do góry dnem. Wypełniona jest po brzegi tłuszczem oraz nasionami. Oczywiście, bardzo często wieszamy kawałek słoniny. To również bardzo częsta forma karmnika za oknem. Ciekawym pomysłem są tzw. karmniki dla kolibrów. Zawierają płynny roztwór cukru. Czasami do tego płynu dodaje się barwnik. Nie jest to jednak niezbędny element. Często może on być nawet szkodliwy dla ptaków. I wreszcie naziemne karmniki, które przybierają formę jednospadowego daszka. To rodzaj karmnika dla kuropatw oraz bażantów.
Jakie pożywienie podaje się najczęściej w Polsce w karmnikach? To różnego rodzaju nasiona oleiste, przede wszystkim słonecznik. Szczególnie zjadany jest przez wróble, sikorki, łuszczaki. Oczywiście, popularna jest nieosolona słonina, smalec albo łój. To smakołyki dla dzięciołów, kowalików oraz sikor. Do tego nasiona zbóż, orzechy, mieszanki nasienno – tłuszczowe czy owoce, rodzynki lub jarzębina. Te ostatnie spożywają tak zwane miękko jady, przede wszystkim z rodziny drozdowatych, np. kwiczoł lub kos. Jako dodatek (ale nie podstawę!) pożywienia, można dawać chleb.