Różne rodzaje budek lęgowych

Budki dla ptaków – często widzimy je w różnych miejscach. Mimo, że wiele osób chce pomagać ptakom i je dokarmiać, to jednak nie ma na ten temat zbyt szerokiej wiedzy. Warto zaznaczyć, że tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak budka uniwersalna. Jeżeli decydujemy się na to, aby zawiesić jakąś budkę dla ptaka, to należy wiedzieć dla jakiego gatunku ją przeznaczamy. Nie należy także być pewnym tego, że budki dla ptaków przyciągną ptaki, dla których to środowisko okaże się po prostu nieprzydatne. Założymy, że nasza budka dla ptaków zostaje zawieszona w środku osiedla mieszkaniowego albo w świeżo, dopiero co założonym ogrodzie, gdzie nie ma drzew. Możemy spodziewać się, że do tego domku przylecą wróble lub szpaki. Na pewno nie spodziewajmy się sikorek, albo innych ptaków, które żyją zazwyczaj wśród krzewów oraz drzew.

Zatem mamy domki dla różnych rodzajów ptaków. Budki lęgowe zastępują naturalne miejsca gniazdowania. To bardzo dobry sposób na to, aby przywabić na działkę pleszkę, sikorkę albo szpaka. Takie domki dla ptaków jednak nie wystarczą, jeżeli zabraknie naturalnych miejsc do zakładania gniazd. Trzeba podkreślić, że tworzenie oraz dbanie o naturalne siedliska ptactwa i ochrona ich naturalnego środowiska to właściwie najlepszy sposób na ochronę ptaków.

Domki lęgowe dla ptactwa wykonywane są z naturalnego pnia brzozowego. W pniu takim wydrążona jest komora lęgowa, która posiada odpowiednią średnicę (dla konkretnych gatunków ptaków). Znajduje się tutaj także otwór wlotowy – także o właściwej średnicy, wszystko w zależności od gatunku ptaka. Ten wydrążony pień przykrywa się obrotowym daszkiem. Zamykany jest na haczyk. Domek lęgowy zawieszany jest za pomocą listwy drewnianej, która przymocowana jest na stałe do pnia brzozowego. Daszki i elementy do zawieszana impregnowane są ekologicznym środkiem. Wykonane są zaś z naturalnego drewna. Plusem takiego właśnie domku lęgowego jest trwałość i nie uleganie deformacji pod wpływem szkodliwych i często niebezpiecznych czynników zewnętrznych.