Czym dokarmiać ptaki zimą?

Wiele osób myśli, że dokarmianie ptaków może być tylko i wyłącznie pozytywną czynnością. Tak naprawdę jednak, jeśli nie mamy zbyt wielkiej wiedzy na ten temat, to możemy przynieść więcej szkody, niż pomocy. Wiele jest argumentów, które przemawiają za dokarmianiem ptaków. Wiele jest również tych przeciw. Jakie argumenty przemawiają za tym, aby jednak ptaki dokarmiać? To proste. Karmienie ptactwa zimą sprawia, że zwierzęta mają szanse na przetrwanie ciężkich warunków zimowych. Lepiej radzą sobie z opadami i niską temperaturą. Lot ptaka wymaga mnóstwa energii, jednocześnie zaś nie pozwala na to, aby wewnątrz ciała ptaka gromadziły się liczne zapasy. Dlatego ważne jest to, aby jadły one regularnie. Szczególnie dotyczy to małych ptaków.

W zimie dni są o wiele krótsze, niż podczas ciepłej pory. Dlatego też ptaki mają o wiele mniej czasu na to, aby zdobyć pokarm, który wystarczy im do przetrwania długiej, mroźnej nocy. Kolejny argument – w zimie, pod płachtą śniegu, przykrytych jest wiele źródeł pokarmów. Zwierzęta te mają zatem ograniczony dostęp do jakichkolwiek form pożywienia. Wiadomo, że to co przygotuje ptakom człowiek nie jest dla ptaków ani atrakcyjniejsze ani korzystniejsze, ale w takich warunkach to  najlepsza opcja. Jeżeli człowiek dokarmia ptaki to uczy się na ich temat bardzo wiele, zaczyna rozumieć naturę i w dużym stopniu ją szanować.

Jednak tak wiele zalet, nie oznacza, że nie dopatrzymy się argumentów, które przemawiają przeciw temu, aby dokarmiać ptaki. Wiele osób robi to w sposób nieprzemyślany oraz niewłaściwy. Nieodpowiedni rodzaj pokarmu może przynieść wiele szkód. Podawanie zbyt dużej ilości pieczywa może doprowadzić do przykrych schorzeń, np. biegunki. Oczywiście, podawanie solonego pokarmu jest niezwykle szkodliwe, może doprowadzić nawet do śmierci. Dokarmianie zwiększa ryzyko na rozprzestrzenianie się groźnych chorób. Karminki w złych miejscach mogą być świetnym miejscem do polowań, np. dla kotów. Poza tym dokarmianie ptaków może przyczyniać się do zmiany naturalnych zachowań. Niektóre ptaki przez to mogą nie odlatywać na południe.