Drewniane budki dla ptaków

Domki dla ptaków powinny być wykonane z drewna. To będzie jedna z przyczyn, która zachęci naszych fruwających przyjaciół do tego, aby skorzystać z takiego domku. Drewno to przecież naturalny surowiec, który powoduje odpowiedni mikroklimat. Ptaki więc nie będą czuły się tutaj obce. Budowanie domów dla ptactwa, które będą chroniły przed zimą i drapieżnikami, nie jest wcale trudne. Wersja standardowa, czyli po prostu domek ze ścianami, z zawieszeniem na drzewo znajdującym się w tylnej części oraz z otworem wejściowym to kwestia około kwadransa w pracy. Oczywiście, wtedy kiedy mamy wszystko pod ręką. Oczywiście, nie jest ważne to, aby wykonywać domek dla ptaków bardzo długo i starać się o jak najmniejszy szczegół. Nie o to chodzi. Najważniejsze jest to, aby domek był stabilny. Ptaki przecież nie będą zwracać uwagi na jego wygląd.

Bardzo istotne jest to, aby w domku dla ptaków mieściło się gniazdo, które będzie ulepione  piór i patyczków. Zatem niezmiernie istotna jest powierzchnia takiego karmnika. Głębokość gniazdka najlepiej aby nie przekraczała dwudziestu pięciu centymetrów. Domek jest ułatwieniem dla ptaków do tego, aby wybudować gniazdko. Ale oczywiście, nie tylko o to chodzi. Ptaki będą czuć się o wiele bezpieczniej w takim domku, gdzie w spokoju będą mogły składać i wysiadywać jaja.

Domek drewniany będzie nam służył (a właściwie ptakom) około pięciu lat. Nie trzeba jednak takiego domku malować ani impregnować. Nie ma w zupełności takiej potrzebny. Ptaki, jako zwierzęta dzikie, nie będą chciały zamieszkać w takim domku, gdy poczują obcy zapach, np. farb czy szkodliwych lakierów. Wielu osobom wydaje się, że zapach tych środków szybko wywietrzeje. Wcale jednak tak nie jest. Warto pamiętać także o odpowiedniej wysokości, na jakiej zawiesimy domek. Najlepiej aby było to wyżej niż dwa metry. Ale tutaj panuje prosta zasada – im wyżej, tym po prostu lepiej. Domek musi być przytwierdzony do pni drzewa, nie do gałęzi.